Kora kamienna to ozdobne kruszywo, które powstaje na skutek kruszenia skał. Jest dostępna w kilku kolorach i frakcjach. Wykorzystuje się ją do wykończenia rabat, tworzenia skalniaków, oczek wodnych, ścieżek i innych elementów architektury ogrodowej. Kamień to naturalny element ogrodów, dlatego kora kamienna doskonale wpisuje się w otoczenie i tworzy tło dla roślin.
Dlaczego to kruszywo nazywane jest korą kamienną?
Na rynku pojawiło się już jakiś czas temu i początkowo mówiło się, że jest to imitacja kory drzewnej. Stanowiło alternatywę dla niej. Właściciele ogrodów szukali zastępstwa dla kory drzewnej, która często gniła i była rozwiewana przez wiatr. Obecnie kora kamienna nie jest już traktowana jako imitacja czegoś. Jest produktem samym w sobie. Jednym ze sposobów na wypełnienia rabat w ogrodzie.
Nie będziemy tutaj roztrząsać która kora (drzewna czy kamienna) jest lepszym rozwiązaniem. Są zwolennicy i przeciwnicy każdej z tych opcji, bo każda ma swoje plusy i minusy.
Zaletą kory kamiennej jest trwałość i odporność na działanie czynników atmosferycznych. Ponadto harmonijne wpisuje się w otoczenie i dobrze wygląda z roślinami.
Można ją wykorzystać do wykończenia rabat, ale nie tylko. Doskonale nadaje się na skalniaki, do oczek wodnych, jako luźne wypełnienie chodników i ścieżek, uzupełnienie donic. Często stanowi dekorację tarasów, a nawet wnętrz. Korę o większej frakcji można wykorzystać do wypełnienia gabionów.
Korę kamienną można dobrać do rodzaju kamienia, jaki mamy w ogrodach, koloru bruku i rodzaju roślinności na rabatach.
Praktyczne rady
Producenci dokładają wielu starań, aby kruszywo spełniało oczekiwania klientów i proponują je w różnych frakcjach. Warto zastanowić się jakiej wielkości rośliny chcemy mieć na rabacie i odpowiednio dobrać frakcję kory. Jeśli na przykład posadzimy niewielkie byliny, to frakcja kory powinna być drobniejsza, aby nie przydusić roślin.
Korę kamienną warto rozsypać na wcześniej położonej agrowłókninie. Dzięki temu ograniczymy wzrost chwastów. Nie wyeliminujemy ich całkowicie, bo nasiona rośliny rozsiewają się często za pośrednictwem powietrza, dlatego na rabatach mogą pojawić się niechciane chwasty, ale w dużo mniejszej ilości niż w przypadku braku zabezpieczenia.
Korę kamienną można kupić luzem lub pakowaną w Big-bagi. Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Kamień luzem ma zwykle niższą cenę, ale często nie ma gdzie go wysypać bądź nie od razu planujemy rozdysponować go na rabatach. Kora kamienna pakowany w Big-Bagach pozwala zachować porządek na posesji, ale jest droższa.
Kora kamienna - rodzaje
Dotychczas najczęściej używano kory w neutralnych szarych (kora gnejsowa) lub brązowych (kora szarogłazowa) barwach, bo doskonale wpisuje się w otoczenie. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie. Do ogrodów o charakterze nowoczesnym często wybierana jest kora biała lub czarna. Taki rodzaj kruszywa stanowi często kontrastowe tło dla roślin i kostki brukowej.
Kora kamienna srebrnobiała często wykorzystywana w nowoczesnych realizacjach i kontrastowych zestawieniach. Świetne tło dla roślin. Nadaje się na słoneczne stanowiska. Brudzi się jak każdy jasny kamień, ale jej zaletą jest cena. W porównaniu do białych kamieni sprowadzanych z zagranicy jest dużo tańsza.
Kora kamienna czarna nazywana też antracytową to opcja dla osób lubiących zdecydowane kolory i kontrasty. Świetnie wpisuje się w architekturę ogrodową. Dobrze wygląda nawet w zestawieniu z kostką brukową. Często wybierana do nowoczesnych i minimalistycznych realizacji.
Kora kamienna gnejsowa pasiasta ma szarobrązowe zabarwienie, białe prążki i błyszczące drobiny kwarcytu. Gnejs ma kwaśne pH, dlatego można stosować go na rabatach z roślinami kwasolubnymi. Neutralna szara barwa sprawia, że doskonale wpisuje się w otoczenie.
Kora kamienna szarobrązowa jest zrobiona z łupka szarogłazowego. Ma szaro-grafitowy kolor z dodatkiem brązowych przebarwień. Wygląda bardzo naturalnie i dobrze komponuje się z zielenią. Nie widać na niej zabrudzeń. Łupek szrogłazowy łupie się wzdłuż warstw, dlatego kawałki kory są w większości płaskie.
Zostaw Komentarz