Kamień elewacyjny cięty, tzw. ryska
Kamień naturalny często stosujemy jako element ozdobny w naszych domach lub ogrodach. Wykorzystujemy go do budowy murków, elewacji, kominów, ścian itp. W związku z tym musi mieć różne formy, które są przygotowywane tak, aby spełniać swoje funkcje. Tutaj chcę przybliżyć kamień elewacyjny cięty i odpowiedzieć na pytania, które często słyszałem od swoich klientów.

Co to jest kamień elewacyjny cięty, tzw. ryska?
Kamień elewacyjny cięty jednostronnie, inaczej nazywany ryską to nic innego jak kamień naturalny, którego tylna część zostaje odcięta. Pozostałe jego krawędzie są naturalne, a stroną odciętą kamień jest przyklejany do ściany.
Taki zabieg sprawia, że “odchudzamy” kamień i zmieniamy sposób jego montażu. Zwykle elementy kamienia naturalnego są murowane jeden na drugim i spajane zaprawą. Kamień elewacyjny cięty przyklejamy do elewacji budynku, ściany lub innej płaskiej powierzchni odpowiednio przygotowanej gładką ścianą która powstała po cięciu. Co oznacza “odpowiednio przygotowana powierzchnia”? O tym będzie dalej.
Parametry kamienia elewacyjnego ciętego.
Wymiary ryski:
wysokość: 2-8 cm
długość: 5-30 cm
grubość: 5 cm
Są to wymiary kamienia, który my sami przygotowujemy.
Często dostajemy pytania czy możemy przygotować cieńszą ryskę. Nie robimy tego, bo takie kamienie są zbyt delikatne i słabe. Mogą się łamać i pojawiają się problemy przy ich montażu.
Jaka jest wydajność?
Wydajność to ok. 10 m2 z 1 tony
Tutaj wydajność dotyczy kamienia elewacyjnego ciętego, który my przygotowujemy i jest podawana dla zastosowania na prostych ścianach.
Jak to wygląda w praktyce?
Jedną toną kamienia oklejamy 10 m2 ściany bez okien i innych detali.
W przypadku występowania na powierzchni dużej ilości elementów typu: narożniki, okna, filary, ta ilość ulega zmianie.
Przy obliczaniu ilości kamienia potrzebnego na daną realizację, należy uwzględnić niekiedy zapas.
Do czego służy kamień elewacyjny cięty?
Do oklejania elewacji domów, cokołów, wybranych elementów np. filarów, kominków, wszelkiego rodzaju ścian wewnątrz i na zewnątrz. Kamień kleiliśmy już w salonach, łazienkach, kuchniach, na kominkach i ścianach telewizyjnych, w ogrodzie, przy tarasach, na dekoracyjnych ściankach, murkach, schodach, kaskadach itp.



Czym się różni kamień elewacyjny cięty od fasadowego ?
Podstawowa różnica jest taka, że kamienia fasadowego nie przykleimy do ściany. Wszystkie krawędzie ma naturalnie nieregularne i jest to forma, z której należy wymurować elewację lub ścianę. Kamień elewacyjny cięty jednostronnie, jak sama nazwa wskazuje, ma jedną stronę odciętą, gładką właśnie po to, żeby przyklejać ją do powierzchni płaskiej.
Stosując łupek fasadowy, musimy pamiętać, że będzie zajmował więcej miejsca niż ryska.


Zalety kamienia elewacyjnego ciętego?
łatwość w położeniu - według nas kładzie się go dużo prościej niż kamień naturalny o wszystkich krawędziach nieregularnych. Potwierdzają to również nasi klienci, którzy niejednokrotnie sami kładli zakupiony u nas kamień.
waga - jest lżejszy od kamienia murowego. Można go położyć nawet na wyższych kondygnacjach budynku, bo nie obciąża stropów. Jest to również ważne jeśli musimy wnieść go na wyższe kondygnacje domu lub dachy.
zajmuje tylko 5 cm od ściany dlatego nazwaliśmy go “kamieniem na piątkę”. Jest to istotne np. przy obróbce okien, gdzie zasłaniane są ramy okienne. Podobnie kiedy stosujemy kamień we wnętrzu, zwracamy uwagę na to jak bardzo zmniejszy nam powierzchnię pomieszczenia. Kamień elewacyjny cięty potrzebuje dużo mniej miejsca niż murowy.
wymaga mniej przygotowań - kamień to materiał naturalny, nie jest przygotowany na wymiar. Czasem każdy kamień trzeba lekko dopasować do sytuacji (dokuć), ale kamień elewacyjny cięty wymaga najczęściej niewielkich poprawek. W przypadku kamienia do murowania zwykle każdy należy odpowiednio obrobić.



Wady kamienia elewacyjnego ciętego
Żeby nie było tak kolorowo, nie twierdzimy, że jest to materiał idealny. Jego główną wadą jest cena. W związku z tym, że potrzebuje większego nakładu pracy przed sprzedażą, dlatego ma wyższą cenę. Dzięki temu jednak dostajemy materiał praktycznie gotowy do użycia.
Jak powinno być przygotowane podłoże pod ułożenie kamienia elewacyjnego ciętego?
Idealne rozwiązanie to mur trójwarstwowy: warstwa nośna, izolacja i warstwa osłonowa. Następnie przyklejamy ryskę na klej. Ważne jest, aby już na etapie projektu uwzględnić elewację z kamienia i odpowiednio przygotować powierzchnię.
Drugi sposób to montaż na styropianie. Jest to metoda używana przy oklejaniu cokołów, niskich powierzchni i niewielkich elementów ścian. Przy wyższych ścianach styropian powinien się wspierać na fundamencie lub kątowniku przykręconym do ściany.
1 etap - styropian zaciągamy klejem, układamy na tym siatkę zbrojeniową i kolejny raz zaciągamy klejem tak, aby zatopić siatkę zbrojeniową.
2 etap - kołkowanie (minimum 7 kołków na 1m2), które należy wykonać przez siatkę. Kołki muszą być z metalowym trzpieniem (najlepiej gwintowane). Można również zastosować kołki rozporowe w zależności od grubości styropianu.
3 etap - na tak przygotowane podłoże kleimy ryskę.
4. etap - myjemy kamień. Uwaga! Jeśli kamień kładziemy we wnętrzu, to powinniśmy umyć go przed położeniem.
5. etap - impregnacja kamienia, wykonuje się ją po całkowitym wyschnięciu kamienia.
Jak montujemy kamień elewacyjny cięty?




Wraz z kolejnymi pojawiającymi się pytaniami będę zapewne uzupełniał artykuł. Odpowiedzi udzielam na bazie naszych wieloletnich doświadczeń w pracy z kamienie. Kamień elewacyjny cięty to materiał, który samodzielnie przygotowujemy. Rodzaje kamienia, jaki posiadamy w ofercie, można zobaczyć na naszej stronie. Link poniżej.
Zostaw Komentarz